Niemiecki

 Witamy serdecznie w zakładce poświęconej językowi niemieckiemu w naszej szkole. Szkoła Podstawowa N 4 w Krakowie realizuje od ponad dziesięciu lat program innowacji pedagogicznej NIEMIECKI NA START, dzięki któremu nasi uczniowie mogą już od piątej klasy uczyć się drugiego języka obcego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. W czasie przygody z niemieckim nasi podopieczni biorą udział w wielu wycieczkach zagranicznych (Wiedeń, Berlin, Szwajcaria) oraz mogą uczestniczyć w wymianie międzynarodowej ze szkołą w Eitorf  (koło Kolonii). Na naszych zajęciach młodzież uczy się gotować potrawy kuchni niemieckiej w ramach konkursu Niemiecki Masterchef. Czwórkowicze biorą udział w Małopolskim Konkursie Scrabble po Niemiecku, który organizujemy dla wielu szkół już od kilkunastu lat. Uczniowie klas Vi-VIII mogą sprawdzić swoją wiedzę z j.niemieckiego, przystępując do międzynarodowego egzaminu OSD KID A1 oraz KID A2, który organizuje partner innowacji Instytut Austriacki w Krakowie.

 

UROCZYSTE WRĘCZENIE CERTYFIKATÓW Z J.NIEMIECKIEGO KID A1 i KID A2 W KONSULACIE AUSTRIACKIM  

23 czerwca  28 uczniów z klas VI-VIII otrzymało Austriackie Dyplomy Języka Niemieckiego KID A1 i KID A2 z rąk Pani Dyrektor Instytutu Austriackiego Agnieszki Markowskiej w Konsulacie Generalnym Austrii. Gospodarzem wydarzenia był  Konsul Generalny Republiki Austrii Pan Phillipp Charwath oraz Pani Dyrektor Beata Sarapuk, a także nauczyciele j. niemieckiego. Nagrodę specjalną - Bon na kurs językowy w Instytucie Austriackim - otrzymała Marysia Wątor z klasy VIIe, która najlepiej zdała egzamin KID A2.  Imprezę uświetnił występ wiolonczelistki Ewy Winiarz  oraz skrzypaczki Julii Nagy z klasy VIIIb. W tym roku po raz pierwszy egzamin B1 zdał uczeń klasy VIIIc Ksawery Krywak. Po części oficjalnej uczniowie mogli spędzić kilka chwil w ogrodzie Konsulatu. 

Kolejna sesja egzaminacyjna w maju przyszłego roku.


Link do zdjęć


https://drive.google.com/drive/folders/1X6BZqrpjkT84agqjVKBKtipKSGOye1Ks?usp=sharing

 

 Tydzień języka niemieckiego

Podczas tygodnia języka niemieckiego, który tradycyjnie odbywa się w naszej szkole pod koniec czerwca uczniowie bawiąc się, pogłębiają swoją znajomość tego języka. Dużo radości sprawiło uczniom własnoręczne robienie flag państw niemieckojęzycznych, a rozwiązując quiz, uporządkowali i pogłębili swoją wiedzę na ich temat.  Kolorowe, wesołe krzyżówki były okazją nie tylko do nauki niemieckich słówek, ale także do poćwiczenia małej motoryki - podczas kolorowania ilustracji, ćwiczeń tak potrzebnych rączkom naszych uczniów, z powodu  godziny spędzanych przez nich nad klawiaturami wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych. Biorąc udział w grze integracyjnej, uczniowie zasiadając w kręgu, poznawali się lepiej (lub na nowo), opisując w języku niemieckim pozytywne cechy charakteru swoich kolegów i koleżanek. Podczas zwiedzania naszego pięknego miasta, z przewodnikiem w języku niemieckim, uczniowie nie tylko poznawali aktywnie słownictwo związane z miastem, zabytkami i kulturą, lecz także przypomnieli sobie historię Krakowa oraz odkryli jego urok na nowo.Uczniowie młodszych klas ilustrowali swoje ulubione bajki braci Grimm, poznali ich oryginalne niemieckie tytuły, a podczas głośnego czytania mieli okazję usłyszeć, jak brzmią one w oryginale. Sporo emocji dostarczyło również wybieranie najładniejszej pracy. Drindl, czyli ludowy strój noszony, również współcześnie, w Bawarii i Austrii na specjalne okazje i wydarzenia, wzbudził duże zainteresowanie, zwłaszcza dziewczynek, które zachwyciły się bogato zdobionym gorsetem. Uczniowie czwórki wykazali się również swoją aktywnością grając w scrabble, dobble, układając puzzle, które przedstawiały Niemcy oraz grając w inne ciekawe gry edukacyjne.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 https://drive.google.com/drive/folders/1siN3xHyn0iME1-CV3ZAO5GDHyuoi0paj?usp=sharing


Ewa Mally

Paweł Pabian


Poniżej znajdą Państwo aktualne wydarzenia, które związane są z językiem niemieckim w czwórce.

Drodzy Uczniowie!!!

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie adwentowym.

Zadanie polega na tym, aby codziennie otworzyć jedno okienko z kalendarza adwentowego (aktualny dzień) i rozwiązać krótkie zadanie. Odpowiedź należy wysyłać każdego dnia na moje konto na librusie, meilowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub przez teams.

Dla osób, które rozwiążą terminowo najwięcej zagadek czekają nagrody oraz dodatkowe oceny z j. niemieckiego;-)

https://liblink.pl/1nC7RtGFnY

Zaczynamy już dziś i szukamy daty 1 grudnia.

Powodzenia!!! 

 

 

 

UROCZYSTE WRĘCZENIE CERTYFIKATÓW Z J.NIEMIECKIEGO KID A1 i KID A2 W KONSULACIE AUSTRIACKIM 


22 września  33 uczniów z klas VII i VIII otrzymało Austriackie Dyplomy Języka Niemieckiego KID A1 i KID A2 z rąk Pani Dyrektor Instytutu Austriackiego Agnieszki Markowskiej w Konsulacie Generalnym Austrii. Wśród gości wydarzenia był  Konsul Generalny Republiki Austrii Pan Phillipp Charwath oraz Pani Dyrektor Beata Sarapuk, nauczyciele j. niemieckiego. Nagrodę specjalną - Bon na kurs językowy w Instytucie Austriackim - otrzymała Ewa Winiarz z klasy VIIIb, która najlepiej zdała egzamin KID A2.  Imprezę uświetnił występ wiolonczelistki Ewy Winiarz  oraz skrzypaczki Julii Nagy z klasy VIIIb. Na scenie wystąpiła również Celina Mikuła z klasy IIa - finalistka konkursu piosenki niemieckojęzycznej. Po części oficjalnej uczniowie mogli spędzić kilka chwil w ogrodzie Konsulatu. 

Kolejna sesja egzaminacyjna w maju przyszłego roku.


Link do zdjęć


https://drive.google.com/drive/folders/1ATyboVR9XYNp1-CHQAELuexczcg7ju7X?usp=sharing

 

 

 

 

 

  

 EGZAMIN PAŃSTWOWY Z J.NIEMIECKIEGO KID A1 i KID A2 dla uczniów klas VI-VIII - wyniki 


W tym roku nasza szkoła w ramach współpracy z Instytutem Austriackim przeprowadziła 19 czerwca po raz czwarty egzamin państwowy z j. niemieckiego  KID A1/A2 (Austriacki Dyplom Języka Niemieckiego) dla 33 uczniów klas VI - VIII.

Miło nam poinformować, że wszyscy uczniowie zdali egzamin na poziomie bardzo dobrym (20 uczniów) oraz dobrym (12 uczniów).


Na poziomie KID A1 najlepsze wyniki uzyskali: Maria Wątor 6e, Maria Winel 6d oraz Wojciech Noch 6c.

Na poziomie KID A2 najwięcej punktów uzyskali: Michał Adamek 7c, Ksawery Krywak 7c oraz Ewa Winiarz 7b.

Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone certyfikaty i nagrody dla uczniów odbędzie się w Konsulacie Republiki Austrii po wakacjach.

 

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Ostatnie dni w naszej szkole minęły pod znakiem języka niemieckiego. Uczniowie klas V-VIII brali udział w wielu konkursach, warsztatach i quizach, które przybliżały im język niemiecki w ciekawy i zabawny sposób. W trakcie dwugodzinnego spotkania każda grupa mogła zmierzyć się z aplikacjami interaktywnymi (quizizz, kahoot),  rozwiązując zadania językowe. Kolejnym punktem programu było obejrzenie teledysków, filmów prezentujących tematykę szkoły, których autorami byli sami uczniowie. Każda z klas zmierzyła się także z kartami dobble, brała udział w quizie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, układała puzzle tematyczne oraz ciekawe wyrazy niemieckie, a także odgadywała nazwy produktów spożywczych. Niektórzy uczniowie wzięli również udział w warsztatach kulinarnych. Spotkanie minęło w sympatycznej atmosferze, którą zapewnili sami uczniowie, przygotowując przysmaki kuchni niemieckiej i austriackiej. Na deser uczyliśmy się śpiewać piosenki o sympatycznym krokodylu o imieniu Schnappi.  link do galerii zdjęć


 

 

 

 

 

 
IX EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU  "SCRABBLE PO NIEMIECKU " DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Zapraszamy po raz dziewiąty wszystkich uczących się języka niemieckiego w szkole podstawowej do wzięcia udziału w konkursie "Scrabble po niemiecku", organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Krakowie, nad którym Honorowy Patronat objął Małopolski Kurator Oświaty.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z całej Małopolski, którzy interesują się językiem niemieckim i rozwijają swój talent lingwistyczny. Uczestnicy konkursu mogą zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół, sprawdzając swoje kompetencje językowe oraz zdobyć tytuł Mistrza "Scrabbli po niemiecku".

Celem konkursu jest wspieranie uczniów szkół podstawowych w rozwijaniu i sprawdzeniu swoich kompetencji językowych, promowanie nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych i zachęcenie do pogłębiania zainteresowań dotyczących realiów krajów niemieckojęzycznych.

 

Regulamin konkursu

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Formularz zgłoszeniowy

 

http://www.kuratorium.krakow.pl  

 

EGZAMIN PAŃSTWOWY Z J.NIEMIECKIEGO KID A1 i KID A2 dla uczniów klas VI-VIII

W tym roku nasza szkoła w ramach współpracy z Instytutem Austriackim przeprowadzi po raz czwarty egzamin państwowy z j. niemieckiego  KID 1/2 (Austriacki Dyplom Języka Niemieckiego) dla klas VI - VIII. W ubiegłym roku do egzaminu przystąpiło 35 uczniów.


Celem egzaminu ÖSD A1 KID 1 jest sprawdzenie uzdolnienia językowego dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat do podstawowej komunikacji w życiu codziennym. KID 1/2 potwierdza kompetencję językową w elementarnych sytuacjach życia codziennego, które ważne są dla dzieci i młodzieży. Podczas egzaminu sprawdzana jest także sprawność rozumienia tekstu czytanego, słuchanego, pisania i mówienia. Na tym poziomie szczególny nacisk kładziony jest również na receptywne zdolności czytania i słuchania.


Egzamin przeprowadzony zostanie w Instytucie Austriackim w maju 2020 roku przez egzaminatorów zewnętrznych, a wyniki części pisemnej zostaną sprawdzone w centrali w Wiedniu.


W  II semestrze uczniowie będą mogli przygotować się na dodatkowych bezpłatnych zajęciach do certyfikatu oraz otrzymają bezpłatnie materiały przygotowujące do testu (terminy: wtorek 14:35-15:20 oraz 15:20-16:05, czwartek 8:00-8:45). Koszt egzaminu KID 1 wynosi  125 zł  a KID 2 wynosi 140 zł.. Uczniowie otrzymują certyfikat, a osoby z najlepszymi wynikami otrzymają nagrody i bony na kurs językowy w Instytucie Austriackim w Krakowie, które zostaną wręczone podczas specjalnej uroczystości w Konsulacie Generalnym Republiki Austrii. W przypadku nie zdania przez ucznia egzaminu (dotyczy KID 1) lub nie pojawienia się na nim zwracany jest koszt egzaminu

Zgłoszenia przyjmowane są u nauczyciela j. niemieckiego Pawła Pabiana do 9 lutego (librus)


Informacje o egzaminie OSD tutaj (link)   https://www.krakow.oei.org.pl/nauka-niemieckiego-w-krakowie/egzaminy-z-jezyka-niemieckiego-oesd/ 

 

 

WARSZTATY KULINARNE NIEMIECKI MASTERCHEF W VI A  I VI C

W grudniu naszą szkołę opanowali młodzi kucharze z klas VI, którzy wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Szóstoklasiści gotowali, smażyli i piekli specjały kuchni niemieckiej i austriackiej. Po całej szkole unosiły się zapachy Currywurst, Kartoffelsalat, Kaiserschmarrn, Kaesespaetzla oraz Sachertorte, które smakowały zaproszonym gościom, a przede wszystkim samym uczniom, którzy degustowali przygotowane przez swoich kolegów potrawy. Kolejne warsztaty kulinarne już niedługo.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią:

 

 

WYCIECZKA DO WIEDNIA DLA KLAS V

zobacz 

UROCZYSTE WRĘCZENIE CERTYFIKATÓW Z J.NIEMIECKIEGO KID A1 I KID A2 W KONSULACIE AUSTRIACKIM

zobacz 

 Wycieczka do Berlina i Poczdamu dla klas VII 

zobacz 

Wycieczka do Wiednia dla klas VI - relacja

zobacz

Wymiana polsko-niemiecka dla klas VIII

program (zobacz)

relacja (zobacz)

relacja (zobacz)

Program wymiany polsko-niemieckiej (czytaj).

 

 

Egzamin KID A1/A2 dla klas VI i VIII

Rozdanie certyfikatów KID A1/A2 - 14 czerwca 2018 r. - zobacz

 

 

Wręczenie certyfikatów KID 1 przez Małżonkę Prezydenta RP Panią Agatę Kornhauser-Dudę uczniom kl. VI - 19 czerwca 2017 r.

zobacz artykuł

film z przebiegu uroczystości

zdjęcia z uroczystości 

 

 

Lekcja pokazowa języka niemieckiego z udziałem Pierwszej Damy, Pani Agaty Kornhauser-Dudy z naszymi uczniami

zdjęcia z uroczystości